Kemal ÇETİNKAYA | kmlctnky

Dolu DVD/CD Boş Gözükme Problemi

Merhaba arkadaşlar bugün yaşadığım, dolu olduğundan emin olduğum ama bilgisayara taktığımda içindeki dosyaları göremediğim dvd sorununa dair çözüm yöntemini hem aynı sorunla tekrar karşılaşırsam hatırlamak için hemde aynı sorunu yaşayanların faydalanması yazmak istedim.

Windows işletim sistemlerinde karşılaşılan bu problemin çözümü için Regedit ayarlarında değişiklik yapmamız gerekmektedir.

Aşağıda yazdıklarımı yapmadan önce File/Dosya menüsü altında Export/Dışa Aktar tıklayarak registry ayarlarınızın değişiklik yapılmamış halini yedekleyiniz.

Başlat tıkladıktan sonra arama kısmına regedit yazarak ya da Win+R tuş kombinasyonu ile Run aracını açıp regedit yazarak Windows registry ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Registry açtıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\ bu klasörün içine kadar girmelisiniz.

Class altında {4d36e965-e325-11ce-bfc1-08002be10318} tıklayarak sağda açılan bölmede (UpperFilters yada LowerFilters) girdileri göreceksiniz.

Bunlardan hangisini görüyorsanız silerek tekrar DVD/CD içeriğinizi kontrol ettiğinizde dosyalarınızı görebileceksiniz. Aşağıda anlattıklarımın ekran görüntüsünüde paylaşıyorum.

Sorunsuz windows dileğiyle 🙂

dvd-icerigi-gorunmuyor

 1. emre dedi ki:

  Kardeşim Allah razı olsun işime yaradı sağol varol 🙂

 2. Betül dedi ki:

  Dediğin şekilde regeditte klasör için girdim fakat sağ tarafta upperFilters ya da lowerFilters gibi bir seçenek yok. Dvd dolu görünüyor içine girince boş. Bilgi verirsen memnun olurum Kemal. Teşekkürler…

  • kmlctnky dedi ki:

   Merhaba Betül,
   Öncelikle geç cevabım için kusura bakma düğünüm sebebiyle siteyle alakadar olamadım bir süre 🙂
   Sorun yaşadığın bilgisayarda tek bir DVD sürücü mü var ?
   Benim yaşadığım problemlerde sorun olan sürücüde genelde bu girdiler mevcuttu ve sildiğimde düzeldi. Registry kayıtlarında sağ tarafta Class karşısında CDROM yazana bakıyorsun değil mi? Sorunun çözülmesi dileğiyle 🙂

   • remzi mert levent dedi ki:

    Kemal Bey merhaba. Yazdıklarınızı uyguladım, Upper Filters dosyasını sildim ancak. Dvd’nin içindekiler hala gözükmüyor. Dolu gösteriyor ancak açmıyor fotoğrafları. Başka bir yolu olabilir mi? Teşekkürler.

    • kmlctnky dedi ki:

     Merhaba Remzi Bey,
     Eğer doğru registry kaydını sildiniz ve hala sorun devam ediyorsa ben araştırdım fakat başka bir çözüm yolu bulamadım maalesef 🙁
     Okuduğum yazılarda genelde ya bu registry kaydı silindiğinde sorun düzelmiş yada CD-DVD yada sürücüde sorun olabileceği konusu üzerinde durulmuş.
     Yardımcı olamıyorum kusura bakmayın 🙁

 3. Melike Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yalnız nasıl yedekleyeceğimi anlayamadım lütfen ayrıntı bır sekılde anlatabılır mısınız?

 4. zafer dedi ki:

  arkadaşlar yapmayın denedim pc gitti şimdi windows açılmıyor..uğraş dur.vay beee…

  • kmlctnky dedi ki:

   Merhaba Zafer,

   Ben aynı sorunu yaşadığımda anlattığım şekilde sorunsuz çözdüm ve bilgisayarıma da işletim sistemine de birşey olmadı.

 5. zafer dedi ki:

  olmadı nasıl çözecez bu işi arkadaşlar..

 6. Berkay dedi ki:

  Bunu denedim ama hala gözükmüyor. LowerFilters girdisini sildim bi şey olmadı. Benim dosyaları görememem dosya gezgininin çalışmayı durdurması yüzünden oldu. Ondan sonra göremedim.Yardım eder misiniz ?

 7. Emin dedi ki:

  İşletim Sistemim win7 Enterprise. Sitede belirttiğiniz gibi regedite girdim. Ancak Class altında {4d36e965-e325-11ce-bfc1-08002be10318} açılan bölmede (UpperFilters yada LowerFilters) girdileri yok.

 8. orhan efe dedi ki:

  Abi bende diğer dosyalarda var
  UpperFilters napçam onlarımı sileyim

 9. orhan efe dedi ki:

  ABİ BENDE HEPSİ VAR BİRTEK UpperFilters YOK NAPÇAM ABİ

 10. orhan efe dedi ki:

  abi bende hepsi var bir tek UpperFilters tok napçam

 11. funda dedi ki:

  merhaba ben dediklerinizi yaptım ama en son sağdaki sayfada upperfilters veya lowerfilters falan yoktu

Bir Yorum Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.